Dualarla Ruhsal Gelişim

YARADAN’A MEKTUP

Allah’ım bana bildiğimi sandıklarımı unuttur ve beni yarattığın andaki kodlarıma yani fıtratıma geri döndür.

Benim doğduğum aileme güvenle bağlanarak onlardan sevgiyle ayrışabilmeme yardımcı ol ve kurduğum aile fertlerime de.

Bana sunduğun kader serüveni ve bahşettiğin anne, baba için sana şükranlarımı sunarım…  Onlar benim için bu yaşama tutunmamdaki iki sütundu, artık görebiliyorum. Onlar da kendi geçmişlerindeki yaralar nedeniyle bu kadar sevgi verebildiler, artık kabul ediyorum.

Beni ne kadar çok sevdiğini hatırlamayı nasip et ve bana Senin gibi sevmeyi öğret Ya Vedûd(C.C.) Nereden isteyebilirim ki, kaynağından başka?

Yüreğimi öyle genişlet ki; onunla göreyim, onunla düşüneyim, onunla konuşayım ve içine tüm canlıların sığmasına izin ver.

Beni içimdeki kadınla buluştur, anneyle tanıştır…

Bana anneden daha şefkatli, babadan daha güven verensin. Derttaşım, sırdaşım, başöğretmenimsin. Ey bilinmeyi murat eden Yar, söyle bana nereden, hangi harften başlayayım?

Ey sevgiyi sevgisizlikte saklayan, sevinci gözyaşında gizleyen, gücü korkularla örten Zıtlıkların Öğretmeni, bana acılarımla iyileşip büyüyebilmeyi,  geçmişime yürek gözüyle bakabilmeyi nasip et.

Yaralarım çarelerim ve hizmet alanlarım, yanlışlarım öğrenmelerim ve ruhsal basamaklarım…

Bana kendimi kucaklamayı, olduğum halimle kabulü öğret lütfen.

Çok sayıda maskelerim var, kendimi korumak için taktığım. Kendime, insanlara ve Senin planına güveni öğret bana en baştan Başöğretmenim. Kurallarım, kafeslerim var, esneklik kaybettiğim bir anahtar. Bana genişlemeyi öğret.

Çok koştuğum için yorgun ruhum. Fazla çabalarım var, kaçtıklarım var, ertelediklerim. Bilmem hala kendi gücümü kabul edebilecek güçte miyim? Bana kendi gücümle dimdik var olabilmeyi nasip et. Bazen başarısızlıkla baş edebilmeyi de…

Değerimi öğrettin bana; değersizlik çukurlarında. Güveni işaret ettin, sayısız eleştirenler sayesinde. En iyi böyle öğrenebilirdim çünkü ve Sen şüphesiz ki; en harika öğretmendin. İşte bu yüzden artık gülüşlerim ayıplanamaz, gözyaşlarımsa güçsüzlüğüm olamaz.

Bahşettiğin değeri bir taç gibi her an ve her yerde taşıyabilmeyi nasip et.  Asla yalnız olmadığımı ve olamayacağımı bugün de hatırlat, Yaradan’ım.

Koşmadan yürümeyi öğret bana; görmeyi, duymayı, koklamayı, tatmayı, dokunmayı yeniden ve böylece duygularımı özgürleştir… Benim nedenleri yani hikmetleri görebilmem için aklımı arttır. Betonlaştırdığım duygularımı yeniden yeşertebilmemde ve duygularımı yönetebilmemde irade sahibi kıl beni.

Hayatı bir ev ödevi gibi yaşamaktan istifa edip her karesiyle hak ettiğim ve layık olduğum şekilde yeniden yaşat, gerçekten yaşat…  Bana bu yaşamın hakkını verdirt.

Bir gömleği soyar gibi hırslarımdan ayrışabilmeyi nasip et. Ellerimden tutup övgünün, alkışın, ispatın ötelerine götür beni.

Beni yaşam yolunda engelleyen kirli düşüncelerden teker teker yıkayıp arındır. Niyetlerimi tertemiz eyle ki; eylemlerimin bir anlamı olsun. Gerektiğinde durdur ki; yaşamı duyabileyim.

Bana tüm sesleri kısıp içimdeki Rahmanî sesi dinlemeyi öğret. Sessizlikte dahi Seni duyabilmeyi ve Seninle yürek diliyle konuşabilmeyi nasip et.

Beni kendi hikayemin kahramanı olabilmem için kendi gerçeğimde yeniden var et.  Gerçek kahraman kimdir? Belki kendi travmalarını iyileştirerek yepyeni bir kişilik inşa edebilendir… Beni işte bu kahramanların arasına karıştır.

Ben ne kadar iyileşebilirsem nesillerim de aynı şekilde iyileşebilir. Senden zürriyetimden sağlıklı nesiller zuhur ettirmeni dilerim, sadece kendi kaderlerinin yolcusu olan. Ben de kendi kararlarımla kendi kader yolumu izlemeye  söz veriyorum, şahidim Sen ol.

Kendim olma yolunda, Sana benzeyip Sen olma yolculuğumda neleri bırakmam gerekiyorsa birer birer bırakabilmem için beni yüreklendir, ne olur.

İzin ver; öfkemin ateşini sevginle söndüreyim, suçluluğu desteğinle, bir is gibi yakama yapışan değersizliği affınla iyileştireyim.  Affı öğret bana Ya Afüv(C.C) en başta kendimi.

Allah’ım bana verdiğin yetenekleri Senin yolunda en hayırlı şekilde hizmete dönüştür.

Sen insanı seçtin. Bu müjdeyi her gün yeniden hatırlasak nasıl olurdu, değil mi Yaradan’ım?

Sayısız eserinden en çok aynaya baktığımda gördüğüme şükrederim, sayısız kere.

Bu yolculuk kendimiz olma yolculuğu; başlangıcı belli, sonu belli… Ben de herkes gibi bir define avcısı, kolaylaştır lütfen.

Yollar karanlıklaştığında veya ıssızlaştığında aydınlat lütfen. Rehber insanlar ve sağlam yürekli yol arkadaşları gönder, olmaz mı?

Uyanık yaşamda ve rüyalarda konuş benimle… Bazen bir kişi, bir durum, bir kitap yahut  bir rüya ile anlat bana beni.

Seni bilmek için geldim. İşte bu yüzden merakım, heyecanım. Arayışım bu yüzden. Aradığımsa Sen’sin.

Bütün yollarım Sana çıksın. Attığım her adım Sana giden merdivenin basamağı olsun. Su nasıl akar, yolunu bulursa ben de öyle bulayım “bendeki Seni” ve yolların sonunda bekleyenim ol. Finalinde de Seni gülümseten öyle bir yaşama imza attır ki; altındaki ibarede “Razıdır” mührü olsun.

Bana yol aç, bana izin ver, beni destekle ve beni sımsıkı sarıp sarmala Yar Yaradan’ım.

 

 

                İmza; Yeni Ben.

 

 

 

ANNECİĞİM’E  MEKTUP

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….………………………….…………………….

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….………………………….…………………….

 

BABACIĞIM’A MEKTUP

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….………………………….…………………….

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….………………………….…………………….

 

YENİ BEN’E MEKTUP

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….………………………….…………………….

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….………………………….…………………….

 

Yukarıdaki üç başlıklı sayfa, okuyucunun kendi yüreğiyle kaleme alması için boş bırakılmıştır. Söz konusu ebeveyn fertleri hayatta olmasa dahi bireyin çekirdek ailesiyle ilgili bugün hala hissettiği kalan bazı olumsuz duygularını sağaltması ve ruhsal gelişimi amaçlıdır. Bu sayede kişinin kendi hayat hikayesine karşıdan bakarak Yaradan’ın kendisine özel sunduğu serüvendeki oyuncuları, rolleri, hikmetleri görebilmesi, bugün gerçekte kim olmak istediğini ve neyi aradığını fark edebilmesi içindir.

Aslı ERSOY